Profilaktyka oczu lekiem na zwykłe dolegliwości

O tym, jak bardzo oczy mogą być zmęczone, najlepiej wiedzą osoby pracujące godzinami przed komputerem. Jest to urządzenie, które bez wątpienia ułatwiło na wielu polach ludzkie życie. Przyniosło jednak ze sobą ogromny dyskomfort dla naszego wzroku. Nierzadko zdarza się, że wynikiem tego są choroby oczu i poważne wady wzroku. Warto zapoznać się z pierwszymi symptomami zagrażającego nam niebezpieczeństwa oraz dowiedzieć się, na czym polega prawidłowa i skuteczna profilaktyka oczu.

Narażone każdego dnia

Nasze oczy są z każdym dniem coraz bardziej zmęczone. Źle wpływa na ich stan nie tylko wyżej wymieniony komputer. Niemal równie szkodliwe jest długotrwałe przebywanie w pomieszczeniach o sztucznym oświetleniu, zwłaszcza, jeśli źródło tego światła nie jest dobrej jakości. Podobnie ma się sytuacja z pomieszczeniami klimatyzowanymi. Kolejnym czynnikiem powodującym, że nasze oczy są zmęczone i przesuszone może być zanieczyszczone powietrze. Należy tu wymienić głównie zjawisko smogu, które w ostatnich latach coraz częściej dotyka duże obszary naszego kraju. Specjaliści uważają również, że bardzo negatywny wpływ na nasz wzrok ma jakość produktów, które spożywamy. Te, które są wysoko przetworzone i naszpikowane dodatkami chemicznymi mogą być poważnym zagrożeniem.

Problemy z oczami mogą informować o innych chorobach

Pogorszenie wzroku to także objaw towarzyszący wielu innym chorobom. Należy tu wymienić głównie nadciśnienie tętnicze i cukrzycę. W ich przebiegu należy szczególnie zadbać o profilaktykę oczu. Zmęczenie oczu to poważny problem, który dotyka najczęściej osoby, które po pracy przez kilka godzin w szkodliwych, opisanych wyżej warunkach, po powrocie do domu siadają w ramach odpoczynku przed telewizorem. Fundują sobie wówczas kolejną dawkę czynnika chorobotwórczego. Siatkówka ich oczu niemal przez cały dzień jest zmuszona do wykonywania bardzo ciężkiej pracy, polegającej na nieustannym adaptowaniu się do zmiennego natężenia światła. Łączy się z tym zwykle również problem zbyt suchego powietrza w pomieszczeniu, bowiem ekrany komputerów czy telewizorów są w stanie emitować duże ilości ciepła. Aspektem, o którym często zapominamy są również bardzo szkodliwe odbicia na ekranach od źródeł światła. Spotykamy się z nimi bardzo często, gdy nasz telewizor jest ustawiony na przeciwko słonecznego okna.

Jeśli jesteś narażony

Jeśli jesteśmy narażeni na tego typu szkodliwe czynniki, profilaktyka oczu powinna stać się nam szczególnie bliska. Zwróćmy przede wszystkim uwagę na jakość monitorów, przed którymi na co dzień zasiadamy. Jeśli budzi ona nasze wątpliwości warto zaopatrzyć się w filtry polaryzacyjne. Te najnowocześniejsze stanowią naprawdę szczelną barierę przed szkodliwym promieniowaniem. Nie zapominajmy o częstym wietrzeniu i nawilżaniu pomieszczeń. Pomoże to zredukować problem przesuszonej gałki ocznej. Warto też umieścić w otaczającej nas przestrzeni jak największą liczbę roślin. Ich zieleń ma na nasze oczy zbawienny wpływ. Robiąc sobie króciutką przerwę po każdej godzinie pracy, skupmy na nich nasz wzrok. Poczujemy wówczas niemal natychmiastową ulgę.

Podsumowanie

Kiedy profilaktyka oczu okaże się niewystarczająca powinniśmy bezwzględnie odwiedzić okulistę. Jakiekolwiek niepokojące objawy, mające związek z naszym wzrokiem powinny nas skłonić do natychmiastowej rezerwacji wizyty u specjalisty. Oczy to niebywale delikatne struktury, dlatego warto otoczyć je szczególną opieką, także lekarską. Pamiętając o regularnych kontrolach w gabinecie, możemy wygrać z problemem, jakim jest zmęczenie oczu. Podczas wizyty otrzymamy bowiem zapewne receptę na krople, które przyniosą nam ulgę, na jaką czekamy.